گواهی GMP دست و پاگیر است / اعطای گواهینامه جدید CGMP جهت تسهیل در صادرات خوراک ایالات متحده

انجمن صنایع خوراک دام آمریکا (AFIA) اعلام داشته که مرکز داروهای دامپزشکی زیر مجموعه سازمان غذا و داروی ایالات متحده (CVM) با دستیابی به یک نقطه عطف مهم دست یافته که باعث تقویت تجارت خارجی خوراک دام ایالات متحده خواهد شد.

انجمن صنایع خوراک دام آمریکا (AFIA) اعلام داشته که مرکز داروهای دامپزشکی زیر مجموعه سازمان غذا و داروی ایالات متحده (CVM) به یک نقطه عطف مهم دست یافته که باعث تقویت تجارت خارجی خوراک دام ایالات متحده  خواهد شد.

به گزارش سایت فید نویگیتور؛ آژانس فدرال امریکا اعلام کرد پروسه صدور گواهینامه CGMP1 را شروع نموده است و به تولید کنندگان خوراک در سراسر آمریکا که به دنبال صادرات خوراک، مواد اولیه و غذای حیوان خانگی هستند این مجوز ها را اعطا خواهد نمود. همچنین این آژانس اعلام نموده که امکان دستیابی به این گواهینامه برای صادرکنندگان در سراسر آمریکا وجود داشته و این آمادگی وجود دارد تا تمامی موانع و ناهماهنگی های صادراتی را در مقررات ایالتی رفع گردد.

رئیس انجمن صنایع خوراک ایالات متحده گفت: با توجه به افزایش روز افزون نهاد های ناظر بین المللی در پروسه صدورگواهینامه GMP برای تولید کنندگان خوراک و همچنین نیاز به مدارک متعدد در این زمینه، ضروری بود که ایالات متحده مکانیزم دستیابی به چنین گواهی جدیدی را ایجاد کند.

انجمن صنایع خوراک دام آمریکا در تلاش است تا این روند را به سرانجام برساند و فرصت استفاده از خوراک دام تولیدی امریکا به خریداران بین المللی را فراهم نماید و از هدر رفت میلیون ها دلار فرصت تجاری جلوگیری نماید.

سابق بر این فقط تنها در 12 ایالت امریکا امکان صدور گواهینامه GMP وجود داشت و این ایالتها امکان صادرات خوراک دام را داشتند ولی اکنون تولید کنندگان خوراک در تمامی 50 ایالت امریکا امکان دریافت این گواهینامه جدید را دارند.

از اکتبر گذشته (مهر 99)، تمام تجهیزات کارخانجات خوراک باید با آیین نامه جدید مطابقت داشته باشند و پروسه بازرسی از آنان در حال انجام است. پس از تطابق همه موارد اولیه ذکر شده در آیین نامه، انجمن صنایع خوراک امریکا با ارسال نامه ای از FDA درخواست اجرایی کردن این آیین نامه را نموده است.

گام به گام دستورالعمل های درخواست گواهینامه CGMP در وب سایت FDA در حال بارگذاری است.

 

1-Current Good Manufacturing Practice