سامانه اطلس چیست؟

در راستای عمل به ماده 30 افزایش قانون بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی و همچنین ماده 21 قانون نظام جامع دامپروري به منظور افزايش كيفيت توليدات دام و كنترل بهداشت تغذيه و جلوگيري از بروز برخي بيماريها و كاهش ضايعات، لزوم افزایش سطح کیفی خوراک دام الزامی می باشد.

به همین منظور، وزارت جهاد كشاورزي موظف گردید استانداردهاي توليد خوراك دام و نظارت بر اجراء آن را انجام داده و نسبت به مرغداران و دامدارانی كه از خوراك آماده  استفاده مي نمايد، با استفاده از يارانه ها و يا ساير مشوقهاي در اختيار، حمايت هاي لازم را به عمل آورد.

در این قانون همچنين محصولات توليدي كلية كارخانه هاي خوراك دام مشمول استاندارد اجباري گردیدند.  در بخش نظام نظارت فنی و کنترل کیفی خوراک دام، طیور و آبزیان این قانون صراحتاً ذکر گردیده است که سطح کیفی خوراک دام باید ارتقا یابد. به همین منظور از طریق اعمال نظارت فنی و صدور گواهی کنترل کیفی مطابق بند 3  دستورالعمل ابلاغ‌شده این نظام‌نامه مقرر شد که پایگاه جامع الکترونیکی اطلاعات خوراک دام طراحی و راه‌اندازی شود.

«سامانه اطلس کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان» یا همان سامانه جامع یکپارچه نهاده های دامی کشور با آدرس https://atlas.enahadeh.ir/  توسط اتحادیه کارخانجات خوراک دام، طیور و آبزیان و با نظارت معاونت امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در همکاری با بانک سپه راه‌اندازی گردید. تاکنون بیش از 700 کارخانه تولیدکننده خوراک در این سامانه احراز هویت شده‌اند و اطلاعات کامل تولید و تجهیزات آنان در این سامانه موحود می باشد.

لازم به ذکر است قرار است توزیع نهاده های دامی توسط این سامانه به کارخانجات خوراک صورت پذیرد و مقرر شده که این سامانه بعد از ارتقای فنی به نحوی به سامانه بازارگاه نیز لینک شود تا تولیدکنندگانی که قصد خرید خوراک آماده را دارند در بازارگاه هم در دسترس باشند شوند و با توجه به اطلاعات فنی موجود در این سامانه ثبت خرید انجام پذیرد.

 

اهداف راه اندازی سامانه اطلس کارخانجات خوراک به شرح ذیل می باشد:

1- ارتقای سطح کیفی خوراک دام

2- بهره‌گیری از حداکثر پتانسیل‌ها و ظرفیت‌های بخش غیردولتی کشاورزی

3- ارتقای سطح کیفی محصولات دامی به‌منظور بهره‌وری تولید و توسعه پایدار صادرات خوراک دام

4- ورود خوراک دام باکیفیت در چرخه تولید محصولات دامی و ارتقای سطح سلامت جامعه

5- کنترل بیماری‌های متابولیکی دام ناشی از مصرف خوراک نامطلوب و کاهش هزینه‌های بهداشتی لازم

6- تسهیل در تأمین مواد اولیه و خوراک برای تولیدکنندگان

7- تغییر روند توزیع و مصرف نهاده در کشور به سمت خوراک فرآوری شده آماده مصرف.

8- ساماندهی نظام توزیع نهاده‌ها در سطح کشور

9- امکان رصد به‌هنگام نهاده‌های وارداتی به کشور

10- توزیع عادلانه نهاده‌ها به مصرف‌کنندگان واقعی