نقش اتحادیه های سراسری صنایع خوراک دام کشور ها و چگونگی تاسیس آنها

تقریبا تمام کشور هایی که صنعت خوراک دام در آنها گسترش یافته باشد، اتحادیه های خوراک دام با همت کارخانجات و دست اندر کاران صنعت شکل گرفته اند. این اتحادیه ها در مرتفع کردن مشکلات عمومی صنعت و همچنین تعاملات با دولتها نقش قابل توجهی بازی می‌کنند.

برگرفته از کتاب منتشر شده توسط سازمان خواربار جهانی FAO:

نگارنده: دکتر حمیدرضا مشفقی – مدیر دپارتمان تکنولوژی و کیفیت اتحادیه کارخانجات خوراک

نقش اتحادیه های سراسری صنایع خوراک دام کشور ها و چگونگی تاسیس انها

تقریبا تمام کشور هایی که صنعت خوراک دام در آنها گسترش یافته باشد، اتحادیه های خوراک دام با همت کارخانجات و دست اندر کاران صنعت شکل گرفته اند. این اتحادیه ها در مرتفع کردن مشکلات عمومی صنعت و همچنین تعاملات با دولتها نقش قابل توجهی بازی می‌کنند.

✴ نقش اتحادیه های سراسری صنعت خوراک دام در تضمین بهداشت و کیفیت خوراک دام / غذای سالم و با کیفیت برای مصرف عمومی ؛ نظارت ها و تدوین دستورالعمل ها

در حال حاضر در دنیا، اینچنین انتظار میرود که اتحادیه های سراسری صنایع خوراک دام همگام با دولتها و نهاد های قانون گذارشان، در برنامه ریزی کلان ملی شرکت داشته باشند. همچنین با توسعه بهداشت و کیفیت خوراک دام و در نهایت دسترسی به غذای سالم و با کیفیت مصرف کننده انسانی، از ارکان اصلی این سیاست گذاری محسوب شوند. مقصود برنامه هایی که در آنها قوانین دولتی توسط نهاد های نظارتی با همکاری خود اتحادیه ها تدوین شده و شامل ممیزی های شرکت ها و اشخاص ثالث حقیقی و حقوقی خواهند شد.

آنچه مسلم است، حق عامه مردم در هر جایی که هستند مصرف غذایی سالم است.‌ پس از همه گیری های جنون گاوی در اواخر دهه ۱۹۸۰ تا اواخر ۱۹۹۰، صنایع تولید کننده محصولات پروتئینی مکلف شدند که با تضمین کیفیت نسبت تولید خوراک‌های سالم همت گمارند. علاوه بر همه گیری جنون گاوی، موارد دیگری همچون

▪️آلودگی های ناشی از وجود افت کش ها در مواد اولیه مصرفی خوراک دام،
▪️بیماریهای ناشی از آلودگی های سالمونلایی،
▪️مشکلات ناشی از GMO (منظور مواد اولیه خوراک دامی که از طریق مهندسی ژنتیکی حاصل شده اند)؛

که همگی می توانند از طریق خوراک دام وارد چرخه غذای مصرفی انسان شوند، توجه عمومی را برای سالم سازی خوراک دام صد چندان کرده است؛ و در ده های اخیر نگرانی مصرف محصولات پروتئینی همواره بعنوان دغدغه عمومی در جوامع گسترش یافته است.
امروزه اتحادیه های دست اندرکار تولید و تجارت خوراک دام از تولید کنندگان و تامین کنندگان مواد اولیه، تا تولید کنندگان خوراک آماده دست در دست دولت ها در تدوین و اجرای قوانین و برنامه های نظارتی کوشا هستند تا به مشتریان خود نسبت به سلامت مصرف محصولات پروتئینی اطمینان خاطر بخشند.

شکل گیری اتحادیه های سراسری بنحوی است که بتوانند اعضا خود را در زمینه های سیاست گذاری های دولتی، آموزش ، ارتباطات اجتماعی و روابط عمومی پوشش دهند، به قسمی که قاعدتا واحد های تولیدی یا تجاری بصورت انفرادی قادر به انجام آن نیستند.

صنایع خوراک دام قریب ۱۰۰ سال است که از تشکیل و حمایت اتحادیه های خود بهره مند هستند. ماموریت و هدف اصلی از تشکیل اتحادیه های سراسری تحقق بخشیدن و به اجرا گذاشتن فعالیت هایی است که یک واحد تولیدی یا تجاری به تنهایی قادر به انجام آن نیست.
در واقع اتحادیه های سراسری خوراک دام در دنیا اساسا با رسالت و خط مشی های زیر تشکیل میشوند:

تلاش برای تاسیس انجمنی که زبان گویای صنعت بوده و آنرا را ترویج نماید.

استقرار نفوذ سیاسی جهت تحقق اهداف صنعت خوراک دام با اتکا به پشتوانه سرمایه ای و حمایتی اعضا

تعیین خط و مشی هایی که در جهت منافع مستقیم صنعت خوراک دام باشد

تهیه، تدوین و ارائه استاندارد های لازم الاجرا برای صنایع خوراک دام

فراهم کردن فرصت های تحصیلی و آموزشی که اختصاصا در جهت توسعه صنعت خوراک دام بکار میروند.

بسیاری از اتحادیه ها هدفمند بدنبال کسب تحصیلات و آموزش در رشته های مرتبط با صنعت هستند و شرایطی را فراهم می‌کنند تا کارشناسان دانش فنی روز را به صنعت خوراک دام تعلیم دهند.

برای مثال کتاب ارزشمند Feed Manufacturing Technology و صد ها کتاب و دفترچه راهنمای با ارزش دیگر توسط AFIA اتحادیه صنعت خوراک دام امریکا و اتحادیه اروپا تدوین و به چاپ رسیده است.

اطلاع رسانی ، تشریک مساعی و ایجاد ارتباط عمومی قوی در سطح جامعه تا اتحادیه خوراک دام بتواند بر روی اذهان عمومی هم نفوذ داشته باشد.

ایجاد بانک اطلاعاتی از منابع مختلف مرتبط با صنعت خوراک دام،‌ برای یافتن مواد اولیه از توزیع کنندگان اصلی، تامین کننده های اقلام مصرفی در خوراک دام، تامین کنندگان ماشین آلات و لوازم جانبی و مصرفی، محصولات تولیدی کارخانجات عضو و بازارهای جدید با خریداران فعال و مشتاق

ارتباط برقرار کردن با نهاد های رسمی حکومتی

میانجی گری و وساطت بر سر اختلافات و مناقشات موجود در صنعت خوراک دام

هماهنگی و ایجاد فضای همکاری و در صورت لزوم راه اندازی پروژه ها و طرح های تحقیقاتی مرتبط با خوراک دام که بنوعی این صنعت از نتایج آن منتفع میگردد.

برگزاری و هماهنگی گردهمایی ها و کنفرانس هایی که در جهت مباحث‌ مرتبط با صنعت خوراک دام گفتگو، آموزش و تبادل نظر دارند.

ایجاد فضای مثبت ارتباطی که فروشندگان و خریداران در ارتباط و تعامل یکدیگر قرار گیرند.

اتحادیه یعنی شما‌ و حضور فعال شما، همگی فعالانه با همیاری یکدیگر در توسعه صنعت خوراک دام ،طیور و آبزیان در یکی از قویترین عرصه های اقتصادی کشور کوشش کنیم.

 

دپارتمان تکنولوژی و کیفیت اتحادیه تعاونی های کارخانجات خوراک دام ، طیور و آبزیان کشور