بسته پیشنهادی ایران به عراق برای واردات جو از این کشور / 200 هزار تن جو از آلمان در راه است

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور گفت: هفته پیش به سفارت عراق اعلام کردیم که اگر اجازه بدهند ایران هرمحموله جو را جداگانه از نظربیماری و مسائل کیفی کنترل کند، واردات انجام می‌دهیم و در حال حاضر منتظر پاسخ آنها هستیم.

محمدرضا طلایی مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور در پاسخ به این که چرا به رغم اعلام آمادگی مسؤولان عراقی برای صادرات جو به کشور اقدامی علی رغم نیاز به واردات انجام نداده‌اید گفت: تاکنون در باره بررسی این مسأله دو بار به همراه مسؤولان بانک مرکزی به کشور عراق سفر کردیم و پس از بررسی به این نتیجه رسیدیم که از نظر پروتئین هیچ مشکلی ندارد و تنها مشکل این است که این محموله‌های جو از دو سال پیش مخلوط شده‌اند، بنابراین در انبار جو چندین نمونه از این محصول وجود دارد و مشکلات از نظر بررسی‌های بیماری و قرنطینه‌ای و همچنین امکان پلمب آنها وجود داشت.

طلایی تأکید کرد: در عین حال واردات جو از کشور عراق منتفی نشده است و ما هفته پیش به سفیر عراق اعلام کردیم که اجازه بدهند تک تک انبارها و محموله‌ها را جداگانه بررسی کنیم و اگر آنها چنین اجازه‌ای بدهند و نمونه‌برداریها به تأیید سازمان حفظ نباتات و سازمان استاندارد کشور برسد، واردات ازکشور عراق انجام خواهد شد.

وی در پاسخ به سؤال دیگری گفت: با توجه به وضعیت کمبود ذخایر جو واردات از عراق می‌تواند فرصت خوبی باشد و همچنین بدهی‌های برق آنها نیز تسویه خواهد شد گفت: ذخایر نهاده و از جمله جو در کشور مناسب است. طی 15 روز گذشته 350 هزار تن جو در سامانه بازارگاه توزیع شد و نیاز کشور را برطرف می‌کند.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور در عین حال تصریح کرد: در حال حاضر نیاز کشور به جو 550 هزار تن است اما برای تأمین کافی و اطمینان از این که هیچ مشکلی وجود نداشته باشد باید حدود 700 هزار تن یعنی 25 تا 30 درصد بیش از نیاز وارد کنیم؛ چراکه دامداران معمولا خریدهای خود را برای چند ماه آینده انجام می‌دهند.

طلایی در ادامه با اشاره به مشکلات مقطعی نهاده جو در کشور گفت:  به دلیل این که بخش خصوصی کمتر به مقوله واردات ورود کرد و نیز ارز تخصیصی هم ابتدا مشکلاتی داشت، واردات کمتر انجام شده است.

وی افزود: تنها در سه روز آینده 200 هزار تن جو در سامانه بازارگاه عرضه شده و الان هم واردات انجام می‌گیرد، به طوری که سه کشتی محموله جو از آلمان به وزن200 هزار تن وارد شده و طی سه روز آینده به بندر امام خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور در ادامه تأکید کرد: با توجه به این که قیمت جو وارداتی مناسب است، با بخش خصوصی هم در این زمینه صحبت کردیم که اگر عراق شرایط ما را بپذیرد، واردات از این کشور انجام خواهد شد.

طلایی در پاسخ به این سؤال که امکان واردات گندم از کشور عراق هم وجود دارد، گفت: این در حوزه شرکت بازرگانی دولتی است و ما در این زمینه ورود نداریم.